Aranżacja biura – kolory mają znaczenie!

Nie ma wątpliwości, że kolory w danej przestrzeni działają podświadomie na naszą psychikę. Okazuje się, że kolory do biura nie mogą być przypadkowe. Należy je odpowiednio zaplanować, by wykonywanie zawodowych obowiązków mogło przebiegać nie tylko w pełnym komforcie, ale również po to, aby zatrudnieni wykazywali optymalną wydajność. Jakie kolory w biurze powinny dominować i jak je ze sobą łączyć? Co brać pod uwagę projektując wnętrza do pracy? Przedstawiamy stanowisko ekspertów, samych pracowników oraz projektantów, którzy tworzą przestrzenie do pracy zgodne ze światowymi trendami mody.

Aranżacja biura – kolory, które zwiększają efektywność pracy

Okazuje się, że pracodawcy zwracają coraz większą uwagę na warunki zatrudnienia , które mają wpływ nie tylko na zadowolenie i samopoczucie pracowników, ale też ich zaangażowanie, motywację, efektywność oraz wydajność. Już dawno udowodniono zresztą, że dobre dopasowanie przestrzeni biurowej, stworzenie przyjaznych gabinetów, zapewnienie najlepszej jakości wyposażenia, a nawet kolory ścian do biura, mają znaczenie dla produktywności zatrudnionej kadry. To wszystko przekłada się na zwiększenie zysków z prowadzonej działalności biznesowej.

Badania naukowe jasno potwierdzają, że kolory do biura mają być dobrze dobrane, w miejscu pracy nie mogą zaś funkcjonować niektóre barwy, ze względu na spadek efektywności. Czy wiesz, że biel oraz czerń nie pobudzają pracowników do działania? Zastosowanie tych kolorów może prowadzić do obniżenia efektywności ich pracy oraz wypalenia zawodowego o nawet 25%.

Psychologowie potwierdzają, że poszczególne kolory wpływają na nastrój zatrudnionego personelu. Tym samym biel i stonowane beże mogą wywoływać uczucie smutku, nostalgii.

Zdaniem ekspertów, w biurach powinny dominować kolory stymulujące, pobudzające do działania, podnoszące poziom kreatywności oraz energii. Kolorem produktywności została okrzyknięta czerwień. Barwa żółta i pomarańczowa poprawia nastrój, wspierając procesy podejmowania samodzielnych decyzji, ma także wpływ na samoocenę oraz komunikację w zespole. Błękit uspokaja, ale z drugiej strony daje szerokie pole do popisu w zakresie pobudzania wyobraźni i kreatywności. Zieleń poprawia koncentracje uwagi i pozytywnie wpływa na skupienie. Dobrze sprawdza się także różowa aranżacja biura. Kolory o tej tonacji zmniejszają poziom stresu i relaksują.

Należy przy tym pamiętać, że intensywne kolory ścian do biura powinny być stosowane raczej na małej powierzchni. Warto, aby stanowiły element dekoracyjny, dodatek. Zastosowanie ich na większej przestrzeni może rozpraszać i wprowadzać chaos.

Aranżacja biura

Kolory do biura – preferencje polskich pracowników

Kolory ścian do biura będą idealne, jeśli pod uwagę weźmie się indywidualne potrzeby zatrudnionych. Najbardziej liczna grupa pracowników biurowych preferuje kolory w biurze w tonacji zielonej oraz błękitnej. Są to raczej barwy pastelowe, delikatne, jasne, nadające tło całej aranżacji, aniżeli te dominujące. W tych kolorach według pracowników najlepiej sprawdzają się nie tylko ściany, ale także pozostałe elementy wyposażenia gabinetów, w tym meble.

Pracownicy wskazują również barwy, których nie preferują. W ich ocenie w przestrzeni biurowej nie sprawdza się szarość, która jest nudna i demotywująca oraz żółć, która nazbyt rozprasza. Większość pracowników potwierdza także, że kolory w biurze powinny być modne. Nowoczesne wnętrza są przez nich jak najbardziej akceptowane.

Potrzebujesz pomocy w doborze odpowiednich rozwiązań do swojego biura? Zapraszamy!

Jaki kolor do biura wybrać ze względu na branżę, w jakiej działa firma?

Kolory dopasowane wedle filozofii zasady feng shui mają niebagatelny wpływ, jeśli pod uwagę weźmiemy poszczególne branże, w jakich działa firma czy zajmowane stanowiska pracy.

Chińska filozofia zakłada, że kolory mają niebagatelne znaczenie nie tylko dla naszego samopoczucia, ale nawet zdrowia. Jaki kolor do biura zastosować, by ten mógł wnieść właściwą energię? Według feng shui rozróżnia się tonacje ognia, drzewa, metalu, wody i ziemi. Każdą z nich udaje się bez problemu połączyć ze specyfiką działalności biznesowej.

Kolory ścian do biura ze strefy ognia, jak czerwienie, purpura, mocne żółcie i intensywne pomarańcze nadają się we wnętrzach, w których przebiega praca kreatywna oraz zespołowa. To idealne odcienie w gabinetach dyrektorów, ale też grafików, managerów, copywriterów, artystów. Kolory ognia świetnie sprawdzą się w agencji reklamowej i innych firmach, w których podstawą realizacji zadań są tzw. burze mózgu.

Beże oraz brązy, czyli kolory ziemi nadają się zaś wszędzie tam, gdzie do realizacji zawodowych obowiązków konieczne jest wyciszenie, spokój, koncentracja. To dobre kolory ścian do biura w gabinetach jednostanowiskowych albo do pokoju prezesa. Kolory ziemi są uniwersalne, dlatego zawsze sprawdzą się w częściach wspólnych i na recepcji.

Kolory metalu są najlepsze w biurach, w których swoje zadania wykonują pracownicy techniczni, analityczni, od których wymaga się precyzji, dokładności, pracy w stresie lub pod presją czasu. Biel, szarość, srebro to idealne kolory do biura dla księgowych, programistów, specjalistów HR czy pracowników IT.

Kolory wody, jak błękity, lazury, ale też mocniejsze odcienie niebieskiego sprawdzają się bez względu na rodzaj działalności firmy, branżę czy stanowisko pracy. Taką barwę powinna zakładać każda aranżacja biura. Kolory wody w niewielkim akcencie przynoszą spokój, ukojenie, relaks. Ponadto wpływają na dobry nastrój, motywację, skuteczność działania. Woda to przecież symbol perfekcjonizmu i zwycięstwa.

Kolory drzewa to ostatnie, jakie wyróżnia filozofia feng shui. Zielenie i brązy powinny być stosowane zawsze w akcentach. Zielone kolory do biura preferują sami zatrudnieni, brązy zaś symbolizują witalność i dobrobyt.

O tym, jaki kolor do biura należy wybrać, powinny warunkować zróżnicowane sektory rynku i poszczególne branże. Niebieski zarezerwowany jest dla firm działających w zakresie zdrowia i urody, ale też budownictwa czy IT. Lazur lepiej sprawdzi się w aranżacjach biur administracyjnych. Z kolei barwa żółta oraz złoto doskonale wpływa na wizerunek biznesów branży finansowej bądź prawnej.

aranżacje biura
aranżacja biura

Kolory do biura a trendy aranżacji miejsca pracy

Moda na poszczególne wnętrza dyktowana jest nie tylko w zakresie przestrzeni mieszkalnych, ale również miejsc pracy. Trendy kolorystyczne zmieniają się sezonowo, a nowoczesne firmy jak najbardziej powinny brać tego rodzaju wyznaczniki pod uwagę. Przed projektantami miejsc pracy stoi nie lada wyzwanie. Okazuje się, że konieczne staje się połączenie charakterystyki poszczególnych kolorów i ich wpływu na samopoczucie i efektywność pracowników.

Kolory ścian do biura nigdy nie powinny być surowe, smutne i zimne. Z drugiej strony najlepiej sprawdzają się białe sufity, które optycznie powiększają przestrzeń, są uniwersalne i dodają nieco elegancji. W miejscu pracy nie powinny dominować barwy zbyt ciemne, bo te mogą przytłaczać i rozleniwiać zatrudnionych. Intensywne, jaskrawe kolory wpływają zaś na powstawanie chaosu, mogą rozdrażniać pracowników, powodować u nich niepokój. Zdarza się nawet, że odwracają uwagę od koniecznych do zrealizowania obowiązków.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest skłanianie się ku rozwiązaniom ponadczasowym, klasycznym, aniżeli podążać za trendami. Biuro urządzone zgodnie z panującymi kanonami mody rzeczywiście może wpływać pozytywnie na wizerunek. Natomiast niekoniecznie będzie mieć dobry wydźwięk, patrząc na efektywność pracowników. Przypomnijmy, że przeciętny zatrudniony spędza w pracy 8 godzin każdego dnia, to personel ma czuć się najlepiej w miejscu wykonywanych działań.

Kolory ścian do biura – najczęściej popełniane błędy

Chociaż coraz częściej przestrzeń miejsca pracy urządzana jest przy pomocy projektantów, to nadal w polskich firmach najczęściej króluje uniwersalna aranżacja biura. Kolory ziemi, jak beże, brązy czy piaskowe żółcie są nam dobrze znane i rzeczywiście kojąco wpływają na psychikę pracownika, natomiast nie należy stosować ich zawsze. Jak potwierdzają specjaliści, wnętrze biura ma być dostosowane do charakteru wykonywanych obowiązków. Nie można stawiać na ponadczasowe rozwiązania wszędzie tylko dlatego, że zawsze są harmonijne i pasują do każdego stylu.

Większość firm stawia też na spójną aranżację, stosując jednakowe kolory do biura bez względu na stanowiska miejsc pracy i wykonywane przez pracowników obowiązki. To również duży błąd, ponieważ kolorami udaje się wspierać efektywność zatrudnionych. Na tę mają natomiast wpływ taką wpływ inne barwy, wiele zależy od specyfiki realizowanych zadań.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy naszych ekspertów w obszarze kreowania wnętrz biurowych, zapraszamy do kontaktu!