5 powodów, dla których warto zadbać o wnętrze biura! Aranżacja wnętrz

Czy wnętrze biura ma być dzisiaj jedynie funkcjonalne, a może bardziej liczą się aspekty estetyczne lub zastosowanie innowacyjnych rozwiązań? Okazuje się, że prężnie rozwijające się firma, musi brać pod uwagę wszystkie te czynniki. Odpowiednio urządzone miejsce pracy wpływa korzystnie na warunki zatrudnienia, a te stają się coraz bardziej doceniane przez personel. O tym, dlaczego warto dbać o wnętrza biura, piszemy poniżej.

Wnętrze biura a wydajność pracowników

Urządzając wnętrze biura, firma powinna przede wszystkim brać pod uwagę specyfikę swojej działalności, ale także potrzeby osób zatrudnionych. Już dawno udowodniono, że to ten demokratyczny styl zarządzania personelem sprawdza się najlepiej, uwzględniając czynnik efektywności pracowników. Osoby pełniące zawodowe obowiązki, które mają świadomość, że pracownicy wyższego szczebla oraz kadra zarządzająca liczy się z ich zdaniem i stara się spełniać indywidualne oczekiwania w zakresie idealnego miejsca pracy, są znacznie bardziej zmotywowane, zaangażowane, a dzięki temu efektywność ich pracy rośnie. Wydajność pracy w dużej mierze zależy od zadowolenia pracownika oraz jego lojalności względem pracodawcy.

Pomijając już kwestie czynników psychologicznych, które mają znaczenie dla efektów pracy, wnętrza biur muszą być też odpowiednie, patrząc na funkcjonalność stanowisk pracy. Ciekawostką może być przy tym fakt, iż okazuje się, że biura typu open space obniżają wydajność średnio o 15% w porównaniu z aranżacją miejsc pracy w systemie gabinetowym. Sam komfort realizacji zawodowych obowiązków jest natomiast w otwartej przestrzeni niższy mniej więcej o 32%. Oczywiście, wiele zależy od specyfiki wykonywanych działań biznesowych, w licznych przypadkach to open space sprawdza się lepiej, chociażby w pracy zespołowej, gdzie komunikacja pomiędzy pracownikami przebiega po prostu sprawniej.

Sama aranżacja biura nie jest czynnikiem kluczowym, uznaje się, że wydajność pracowników wzrasta albo spada, jeśli uwzględnimy poziom hałasu w miejscu zatrudnienia. To dlatego wnętrza biura muszą być dostosowane, biorąc pod uwagę właśnie ten czynnik. Znaczenie dla wydajności pracy będzie też miała jakość elementów wyposażenia, wybór biurek i foteli, oświetlenie biura czy klimatyzacja.

Sprawdź naszą ofertę Express: fotele i krzesła biurowe!

blog

Wnętrze biura jako wartość dodana dla zatrudnionej kadry

Czy wiesz, że do firm, których siedziby zapewniają nowoczesne miejsce pracy oraz komfortowe stanowiska wykonywania zawodowych obowiązków, zgłasza się nawet kilka razy więcej chętnych, aniżeli do tych, które na wnętrze biura nie zwracają uwagi wcale? Dzisiaj priorytetem jest oczywiście wysokość generowanego wynagrodzenia, natomiast nie ulega wątpliwości, że współczesny, potencjalny pracownik rozważa ofertę zatrudnienia, patrząc znacznie szerzej. Należy przy tym uwzględnić, że nadal w Polsce panuje tzw. rynek pracownika, a więc to pracodawca ma starać się o zatrudnienie tych najlepszych.

Konkurencja jest tak duża, że oprócz zarobków, wartością stały się same biura. Aranżacje wnętrz tych pomieszczeń mają ogromne znaczenie. Jak już wspomnieliśmy, wpływają na wydajność pracowników. Ta optymalna jest zaś możliwa do osiągnięcia tylko przy pełnym zaangażowaniu, odpowiedniej efektywności, zadowolenia z warunków pracy czy organizacji stanowiska realizowanych obowiązków przy założeniu tylko całkowicie funkcjonalnych rozwiązań. Same wnętrza biur mogą wpływać na samopoczucie pracownika oraz atmosferę w firmie. To tak istotne, jeśli pod uwagę weźmiemy, chociażby open space biuro. Wnętrze musi  być na tyle przemyślane, by dawać optymalny komfort pracy również w tych utrudnionych warunkach.

Wartością dodaną będzie też zastosowanie w miejscu pracy innowacyjnych rozwiązań, z których korzystać może pracownik. Wnętrze biura ma być więc nie tylko estetyczne i urządzone zgodnie ze światowymi kanonami mody, ale także właściwie wyposażone. Bonusem dla pracownika są elementy, które usprawniają jego pracę, przyśpieszają ją, a wręcz wyręczają w realizacji niektórych obowiązków.

Wnętrza biur jako element pozytywnego wizerunku na zewnątrz

Wnętrze biura to wizytówka firmy. Aranżacje siedziby firmy mają znaczenie nie tylko dla zatrudnionego personelu, ale również wpływają na pozytywny odbiór przez klientów, kontrahentów i biznesowych partnerów. Nie od dziś wiadomo, że liczy się pierwsze wrażenie i chociaż jest ono często pozorne, to ma ogromny wpływ na postrzeganie działalności gospodarczej.

Jak wpłynąć na dobry wizerunek firmy poprzez wystrój biura? Aranżacje wnętrz mają być przede wszystkim estetyczne, a całość harmonijna i uporządkowana. Znaczenie mają nowoczesne rozwiązania oraz innowacyjne technologie wykorzystane w urządzeniu siedziby firmy. Należy zadbać nie tylko o stanowiska pracy, a więc miejsca realizowania zawodowych obowiązków, ale także wnętrze do podejmowania gości, to zazwyczaj sala konferencyjna.

Sprawdź idealne fotele do sal konferencyjnych i biur:

 

Okazuje się, że znaczenie ma nie tylko wnętrze biura, ale również wygląd całego budynku oraz lokalizacja siedziby firmy. Te najbardziej prestiżowe umiejscowione są w centralnych lokalizacjach miast, chociaż w zależności od branży, w jakiej działa firma, nierzadko lepszym miejscem jest jej działalność na obrzeżach miast, nieopodal tras dojazdowych.

Ekonomiczne biura - aranżacje wnętrz, które generują oszczędności

Odpowiednio stworzone wnętrze biura ma też znaczenie, gdy pod uwagę weźmiemy generowanie oszczędności finansowych. Każda działalność gospodarcza funkcjonuje w ramach osiągania jak największych zysków, a w tym celu liczy się między innymi minimalizowanie kosztów.

Nie oznacza to, że firma powinna stawiać na niską jakość elementów, w jakie wyposażone jest biuro. Wystrój wnętrza ma być praktyczny i pozwalać na dogodne realizowanie obowiązków przez pracowników. Należy raczej decydować się na opcje ekonomiczne, które nie umniejszają standardów pracy. Okazuje się, że ekonomiczne biuro to takie, które urządzone jest w stylu open space. Już samo stworzenie takiej aranżacji poprzez ograniczenie ścianek działowych czy konieczności wyposażenia każdego gabinetu w te same akcesoria, znacznie zmniejsza wydatki.

Eksperci podkreślają, że już na etapie prowadzonej działalności udaje się oszczędnie wyposażyć biuro. Wystrój wnętrza może zakładać uniwersalne, klasyczne, ale zawsze funkcjonalne opcje. Zamiast inwestycji w poszczególne elementy wyposażenia, firma może zdecydować się na ich dzierżawę. Zawsze lepszą finansowo opcją jest własna siedziba, aniżeli wynajem przestrzeni biurowej.

Nigdy nie należy za to oszczędzać na wyposażeniu, dzięki któremu funkcjonuje biuro. Wnętrze musi zawierać wszelkie elementy, które są niezbędne do realizacji zadań przez pracowników. Świetnym pomysłem na oszczędności w zakresie aranżacji miejsca pracy jest korzystanie ze sprzętów energooszczędnych.

Nowoczesne wnętrza biur jako element rozwoju biznesu

Jakie ma być to nowoczesne biuro, które korzystnie wpływa na rozwój prowadzonej działalności biznesowej? Przede wszystkim funkcjonalne, zawierające innowacyjne technologicznie rozwiązania, zwracające uwagę na potrzeby zatrudnionego personelu, minimalistyczne oraz uwzględniające kwestie stylistyczne, zgodnie z obowiązującymi kanonami, jakie dyktują światowi projektanci, którzy urządzają niejedno biuro. Wystrój wnętrza musi nawiązywać do charakteru firmy, branży, w której działa, ma oddawać klimat i wpływać na zamierzoną atmosferę w miejscu pracy.

Większość potencjalnych pracowników potwierdza, że ich zaangażowanie do realizacji zawodowych wyzwań wzrasta, gdy te dokonywane są w biurze przyjaznym, spełniającym ich potrzeby oraz w przestrzeni, w której do dyspozycji udostępniane są najnowsze sprzęty, dobrej jakości, o międzynarodowych standardach.

Nowoczesne biuro, to tzw. smart office – przestrzeń idealnie elastyczna, modułowa, podatna na szybkie zmiany w razie konieczności. Warto wziąć pod uwagę, że trendy na rynku pracy modyfikowane są niezwykle dynamicznie, a firma, która chce nadal prowadzić swoją działalność, a nawet osiągać przewagę konkurencyjną, musi za nimi nadążać. Nie da się ukryć, że w tym celu konieczne jest również stałe inwestowanie w biuro.