Jak zaaranżować ergonomiczne miejsce pracy biurowej?

Nieodłącznym elementem pracy biurowej jest spędzanie długich godzin w pozycji siedzącej, która może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Oczywiście, można tego uniknąć! Odpowiednio dobrane meble gwarantują stworzenie ergonomicznego miejsca pracy biurowej na najwyższym poziomie.

Co decyduje o ergonomii miejsca pracy?

Odpowiednio zagospodarowane pomieszczenie, które uwzględnia klimatyzację, bezpieczne dla wzroku oświetlenie, a w razie problemów wyjście awaryjne to jeden z najważniejszych wymogów ergonomicznego miejsca pracy biurowej.

Kolejną zasadą jest dobór wyposażenia przeznaczony do specyfiki wykonywanej pracy na konkretnym stanowisku. Dotyczy to między innymi biurka, krzesła, sprzętu komputerowego, regałów czy szafki na dokumenty.

Ostatnim i najważniejszym kryterium będzie prawidłowe ustawienie monitora, dzięki czemu zminimalizujesz jego negatywny wpływ na wzrok. Zorganizowanie ergonomicznego miejsca pracy biurowej pozwoli także na zredukowanie poziomu stresu, co sprawi, że będziesz zmotywowany i pozytywnie nastawiony do wykonywania obowiązków.

ergonomiczne miejsce pracy biurowej

Dlaczego ergonomiczne miejsce pracy biurowej jest tak ważne?

Ergonomiczne miejsce pracy biurowej to jeden z najbardziej motywujących elementów do działania. Ponadto sprzyja efektywności wykonywanych obowiązków. Jego głównym celem jest zapewnienie komfortu oraz warunków umożliwiających jak najlepsze samopoczucie.  

Dostosowanie pomieszczenia za pomocą odpowiednich mebli i organizacja ergonomicznego miejsca pracy biurowej pomaga także zminimalizować ryzyko obrażeń lub niespodziewanych wypadków.

Ergonomiczne miejsce pracy biurowej zapobiega postępującym chorobom zawodowym, które powoduje siedzący tryb życia. Te dolegliwości nie są łatwe do wykrycia, a ich zaniedbanie może wywołać poważne problemy zdrowotne.

Sprawdź również inne artykuły, które mogą Cię zainspirować:

O czym należy pamiętać, by stworzyć ergonomiczne miejsce pracy biurowej?

Po pierwsze – biurko. Przy nim spędzasz większość czasu podczas wykonywania codziennych obowiązków, dlatego należy je odpowiednio dostosować do swoich potrzeb. Musi mieć wystarczającą powierzchnię używkową (minimum 80 × 120 cm), aby na nim pomieścić wszystkie niezbędne przedmioty między innymi laptop lub komputer stacjonarny, przybory służące do pisania, dokumenty. Wybierz matową powierzchnię biurka, najlepiej w jasnym, przyjaznym dla oczu odcieniu. Co więcej, białe biurka z szufladkami są nie tylko estetyczne, ale również ułatwiają organizację pracy.

Wysokość biurka na stanowisku pracy przy komputerze musi umożliwić naturalne ułożenie dłoni podczas korzystania z klawiatury. Standardowa wysokość powinna oscylować w granicach 72-75 cm.

Drugi, równie ważny element wyposażenia biura, to fotel. Przy jego zakupie musisz pamiętać o zweryfikowaniu możliwości regulacji wysokości oraz pochylenia oparcia od 5° do przodu i 30° do tyłu. Co więcej, fotel powinien mieć ruchome kółka, które umożliwiają swobodne poruszanie się. W ergonomicznym miejscu pracy powinno być wyposażone także w podłokietniki, na których możesz wygodnie oprzeć ręce.

Ostatnia, najważniejsza kwestia, to oświetlenie. Najlepiej, by pomieszczenie zostało oświetlone światłem naturalnym, jeżeli jednak nie jest to możliwe, warto zadbać o lampkę z żarówką LED. Zgodnie z zasadą ergonomicznego miejsca pracy należy ustawić światło tak, by refleksy odbijające się od monitora nie uszkadzały wzroku. Natężenie światła powinno wynosić ok. 500 lm. Kiedy promienie słońca wpadają zbyt mocno do pomieszczenia, warto zamontować w oknach żaluzje lub rolety.

ergonomiczne miejsce pracy biurowej

Ergonomiczne fotele biurowe w ofercie Stilii

Aranżacja ergonomicznego miejsca pracy biurowej wymaga dużego zaangażowania i wiedzy, a także dostępu do najwyższej jakości produktów. Aby spełnić Twoje oczekiwania, współpracujemy z najlepszymi ekspertami w Polsce, a meble dostępne w naszej ofercie zapewniają komfort i tworzą nowoczesny design.

Nasze ergonomiczne fotele zapewniają doskonałe wsparcie dla kręgosłupa i podparcie dla łopatek, dzięki czemu unikniesz uciążliwego bólu pleców nawet po wielogodzinnej pracy przed komputerem. Fotel do biura ma wyprofilowane oparcie, które idealnie dopasowuje się do budowy kręgosłupa.

Najlepsze modele foteli możemy podzielić na:

  • kubełkowe, inspirowane fotelami samochodowymi; zapewniają ergonomię, dzięki nowoczesnym kształtom dopasowującym się do Ciebie;
  • obrotowe, są najczęściej wybierane podczas projektowania ergonomicznego miejsca pracy, wyposażone w regulowane oparcie oraz wygodne podłokietniki.

Podsumowanie: Zaaranżuj ergonomiczne miejsce pracy biurowej

Ergonomiczne miejsca pracy są ważnie nie tylko dla pracowników, ale także pracodawców. Dbanie o środowisko pracy pozwala na dużo efektywniejsze wykonywanie obowiązków, co mocno wpływa na rozwój firmy i poprawia jej pozycję na rynku. Co więcej, stworzenie ergonomicznego miejsca pracy nie naraża pracodawców na dodatkowe koszty związane z pokryciem leczenia lub odszkodowaniem.  Zaufaj naszej wiedzy i doświadczeniu. Udostępnij nam wnętrze swojego biura, a my zajmiemy się resztą.