Fotel biurowy wygodny dla kręgosłupa — co to oznacza i jak dobrać odpowiedni?

Zdecydowanie jednym z głównych powodów dolegliwości kręgosłupa jest w wielu przypadkach siedzący tryb życia. Siedzimy w samochodzie, podczas domowego relaksu i bardzo często w pracy. Okazuje się, że ponad 67% pracowników spędza czas przy biurku w niewłaściwej pozycji np. przy źle dobranym siedzeniu. Czy istnieje fotel biurowy wygodny dla kręgosłupa i sprzyjający codziennej pracy? Sprawdzamy to dla Was.

Fotel biurowy wygodny dla kręgosłupa – czy istnieje?

Kręgosłup podczas wielogodzinnej i codziennej pracy za biurkiem jest szczególnie narażony na niebezpieczeństwo. Podczas siedzenia zostaje obciążony dwukrotnie bardziej, niż podczas stania. Mięśnie w pozycji siedzącej są osłabione, a jednocześnie cały czas napięte i przeciążone. Takie zaburzenia układów szkieletowych i mięśniowych nazywamy zespołem bólów CTD (Cumulative Trauma Disorders). Inaczej to dolegliwości powstałe w skutek mikrourazów. Skrzywienie kręgosłupa, bóle karku i w okolicach dolnego odcinka lędźwiowego, zwyrodnienie stawów to tylko nieliczne konsekwencje niewłaściwie przygotowanego stanowiska pracy.

Na szczęście krzesła biurowe dobre na kręgosłup istnieją. Oferty producentów meblowych konkurują propozycjami, które mają zaspokoić potrzeby klientów, również tych, wykonujących pracę przy biurku.

Sprawdź polecane modele z naszej oferty Express:

Elliepro profim, fotel wygodny dla kręgosłupa
Xenon Profim, wygodny fotel dla kręgosłupa

Na co zwrócić uwagę, wybierając fotel biurowy wygodny dla kręgosłupa?

Podpowiadamy na co zwracać uwagę, wybierając fotel biurowy wygodny dla kręgosłupa:   

  • Czy fotel jest wygodny?
  • Czy oparcie fotela jest wyprofilowane?
  • Czy fotel jest regulowany?
  • Czy fotel posiada ergonomiczne cechy?
  • Czy fotel pasuje do designu pomieszczenia?
  • Czy fotel jest wykonany z przewiewnego, trwałego materiału?
  • Czy siedzisko zapewnia równomierne rozprowadzenie masy ciała?

Fotel biurowy dobry dla kręgosłupa: ergonomiczny czy standardowy?

Zastanawiasz się, czy wybrać fotel ergonomiczny, a może standardowy? Jeżeli codziennej pracy przy biurku nie mamy zbyt wiele, a dużą część dnia spędzamy w ruchu, to możemy wybrać fotel standardowy. Jeśli jednak odczuwamy ból pleców i mięśni, to niezwłocznie należy zaopatrzyć przestrzeń pracy w fotel biurowy dla osób z problemami kręgosłupa.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku, gdy wykonujemy etatową pracę biurową lub praca przy biurku to duża część naszego życia. Wtedy doskonałym wyborem jest ergonomiczny fotel biurowy, dobry dla kręgosłupa. Ergonomiczny oznacza funkcjonalny i dostosowany do warunków pracy. Krzesło biurowe dobre dla kręgosłupa lub fotel biurowy dla osób z problemami kręgosłupa to zapewnienie odpowiedniego ułożenia ciała podczas wielogodzinnego siedzenia, a także zwiększenie komfortu i efektywności pracy.

fotel skórzany biurowy. fotel wygodny dla kręgosłupa

Jakie cechy posiada fotel biurowy dobry dla kręgosłupa?

Fotel biurowy wygodny dla kręgosłupa posiada przede wszystkim ergonomiczne parametry. Jest zaprojektowany w taki sposób, aby nie męczyć pleców i całego ciała. Stabilny i wyprofilowany, a także z podłokietnikiem wykonanym z najwyższej jakości, taki właśnie jest fotel biurowy dla osób z problemami kręgosłupa. Dla ogólnego komfortu liczy się również jakość materiału, z którego wykonane jest siedzenie. Przepuszczalna tkanina zapewnia cyrkulacje powietrza i świetne warunki pracy niezależnie od pory roku.

Dlaczego warto wybrać specjalne krzesło biurowe dobre dla kręgosłupa?

Bardzo często wyszukując frazę „fotel biurowy dobry dla kręgosłupa” możemy zobaczyć krzesło biurowe. W Internecie oba słowa używane są jako synonimy oznaczające mebel służący do siedzenia przy biurku, a jednak jest między nimi różnica.

Krzesło zazwyczaj jest prostsze w konstrukcji o zdecydowanie niższym oparciu. Najczęściej nie posiada możliwości regulacji. Krzesła biurowe dobre na kręgosłup to doskonały wybór, jeśli mamy mniej miejsca. Jest to mebel wielofunkcyjny, czyli doskonały do pracy przy biurku, ale również np. podczas spotkań biznesowych. Krzesło jest lżejsze, a więc doskonałe, jeśli mamy potrzebę ciągłego przemieszczania mebla. Gdy spędzamy długi czas przed komputerem, to zdecydowanie częściej polecany jest jednak fotel biurowy wygodny dla kręgosłupa.

Sprawdź również inne artykuły:

Czym grozi nieprawidłowe siedzenie?

Fakt, że nieprawidłowe siedzenie wpływa negatywnie na kręgosłup jest wszystkim dobrze znany. Warto zwrócić uwagę na to, że dolegliwości migrenowe, nieprawidłowości wzroku i słuchu, bóle w okolicach rąk, a także nóg mogą być konsekwencją przeciążonego kręgosłupa.

Niestety, nieprawidłowe siedzenie to również obrzęki nóg i żylaki. Nieprawidłowa pozycja podczas siedzenia negatywnie wpływa na układ oddechowy i krwionośny. Niekorzystnych skutków niewłaściwego ułożenia ciała jest zdecydowanie więcej! Dlatego tak niezwykle ważny jest prawidłowo dobrany fotel biurowy wygodny dla kręgosłupa podczas codziennej pracy.