To właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią większość działalności gospodarczych prowadzonych na terenie Polski. Większość zatrudnia nie więcej, niż 10 pracowników. W czasach pandemii koronawirusa, kiedy narzucona została konieczność społecznej izolacji, również home office stanowił podstawę wykonywania zawodowych obowiązków. Wszystkie te działalności łączy jeden element – to małe biuro. Aranżacja takiej przestrzeni nie jest prosta, by miejsce pracy mogło być optymalnie funkcjonalne. Co brać pod uwagę przy urządzaniu tego miejsca? Przedstawiamy najważniejsze zasady.
Małe biuro powinno być minimalistyczne, bo tylko takie założenie pozwoli wyposażyć je w niezbędne elementy, zwracając uwagę na rozwiązania praktyczne. Niewielka przestrzeń może być skutecznie powiększana, niestety tylko optycznie, ale z całą pewnością warto uwzględniać takie potrzeby. W estetycznym, harmonijnym i przestrzennym miejscu pracy, zatrudnieni mogą wykazywać znacznie lepszą wydajność pracy. Zbyteczne wyposażenie nie tylko sprawi, że realizacji zawodowych obowiązków będzie zakłócana i niewygodna, ale nadmiar bodźców może też obniżać koncentrację uwagi, co z kolei przekładać się będzie na obniżoną efektywność.
Mała przestrzeń musi być uporządkowana i czysta, tu nie ma miejsca na rozgardiasz. Aranżacja małego biura ma być raczej prosta, uniwersalna. By powiększyć, chociaż optycznie takie miejsce pracy, warto zastosować kolor biały. Ten jest nie tylko ponadczasowy, a więc sprawdza się w przypadku charakteru każdej działalności, ale wpływa również na wydajność pracownika. Biel daje jasność, do tej barwy można dodawać elementy o stonowanej kolorystyce, jak beże, pastele, szarości, ale najlepiej w subtelnych dodatkach. Nie zaleca się stosowania intensywnej palety barw, ani wzorzystych tapet. W małych biurach sprawdzić się może jednak fototapeta, wizualnie powiększająca całe wnętrze.
Istotny jest każdy element, który wyposaża małe biuro. Aranżacja takiej przestrzeni powinna zakładać raczej wykorzystanie parkietu albo podłogi z płytek, aniżeli kładzenie dywanów czy wykładzin. W oknach nie należy zaś wieszać ciężkich zasłon ani firan, bo znacznie lepiej sprawdzą się delikatne rolety.
Priorytetem jest wyposażenie niewielkiego wnętrza jako miejsca pracy, bo to przecież ono zajmuje najwięcej przestrzeni. Szczególną uwagę warto skupić na meblach. Aranżacja małego biura powinna zakładać raczej niewysokie meble, najlepiej modułowe, które można dowolnie zestawiać, łączyć, ale też przenosić w razie potrzeby. Doskonale sprawdzają się meble na kółkach.
Uwagę należy zwrócić też na stanowiska pracy, bo chociaż aranżacja małego biura nie pozwala na okazałe wyposażenie, to akurat podstawowe biurko musi być najlepszej jakości i optymalnie wygodne. Zapominać nie można też o odległościach, jakie należy zachować pomiędzy stanowiskami pracy – wynika to nie tylko z konieczności dostarczenia właściwego komfortu zatrudnionym, ale także z przepisów obowiązującego prawa. W małych biurach sprawdzają się aranżacje typu open space, zgodnie z którymi biurka mogą być łączone. Klastry dwóch czy czterech biurek zajmują mniej miejsca, pozwalają też na lepszą komunikację i efektywność pracy zespołowej.
W małych przestrzeniach źle sprawdzają się masywne regały, lepiej postawić na półki montowane na ścianach czy praktyczne organizery.
Z reguły małe biura urządzane są w stylu klasycznym, bo ten jest uniwersalny, pasuje do każdego wnętrza i zakłada dobry dla niewielkiego metrażu minimalizm. Funkcjonalne biura, to również te urządzone w stylu skandynawskim, coraz więcej przedsiębiorców stawia też na te nowoczesne wystroje miejsca pracy. Pewne jest, że aranżacja małego biura nie znosi przepychu, zbytecznych dodatków, akcentów, które mogłyby niekorzystnie wpływać na efekty pracy zatrudnionych.
Tu nie ma raczej miejsca na elementy wyposażenia zgodne ze stylem retro, boho czy prowansalskim. Zawsze należy też pamiętać o rodzaju prowadzonej działalności, ponieważ biuro jako wizytówka firmy może być urządzone w konkretnym klimacie, jeśli ten pasuje do charakteru biznesu.
Sprawdź fotele biurowe dostępne w naszej ofercie:
Chociaż aranżacja małego biura raczej wyzbywa się elementów dekoracyjnych, które mogłyby wprowadzać zbędny chaos i zajmować miejsce, to zawsze warto zastosować kilka trików, które pozytywnie wpłyną na atmosferę w miejscu pracy i przyczynią się do zwiększenia walorów wizualnych takiej przestrzeni. Projektanci wnętrz komercyjnych sugerują, by małe biura były dekorowane raczej subtelnymi dodatkami. Zawsze dobrze sprawdzi się lustro na ścianie w ozdobnej ramie, które dodatkowo optycznie powiększy wnętrze. Na centralnej ścianie zawiesić można też sporych rozmiarów obraz.
Idealnym dekorem w małych biurach jest roślinność. Warto wybierać kwiaty niewymagające, ale okazałe. Różne gatunki będą radziły sobie w pomieszczeniach bez okien oraz w miejscach silnie nasłonecznionych. Kwiaty w małych biurach można ustawiać na parapetach, sprawdzają się też wiszące doniczki, które nie zajmują biurowej przestrzeni. Dobierając konkretne gatunki, zawsze trzeba zwrócić uwagę na to, by kwiaty nie były toksyczne, za to oczyszczające powietrze.
Bez względu na obowiązujące trendy, porady projektantów czy upodobania właściciela firmy, małe biuro powinno być stworzone zgodnie z indywidualnymi potrzebami osób, których stanowiska pracy znajdują się właśnie w takim wnętrzu. Zawsze dobrym pomysłem jest konsultacja z personelem oraz branie pod uwagę wszelkich wskazówek i uwag pracowników. To przecież oni na co dzień korzystają z tej niewielkiej przestrzeni, najlepiej wiedzą, jakie czynniki podnoszą efektywność wykonywanych obowiązków, a jakie działają destrukcyjnie.
Co więcej, aranżacja małego biura, która została stworzona z uwzględnieniem sugestii zatrudnionych, staje się dodatkowym bonusem i wartością dodaną. Pracownik, którego oczekiwania zostają spełnione, jest znacznie lepiej zmotywowany i bardziej zaangażowany.
Sprawdź naszą ofertę i wyślij zapytanie ofertowe!
Zapraszamy https://stilia.pl/oferta/
Masz przestrzeń do zaaranżowania? Zapraszamy do kontaktu!
Dopasujemy aranżację do Twoich potrzeb i wizji.