Według światowych badań przestrzeń coworkingowa każdego roku zyskuje coraz więcej zwolenników. Statystyki pokazują, że użytkownicy biura coworkingowego to najczęściej osoby młode, freelancerzy lub specjaliści zatrudnieni w działach kreatywnych. Od wynajmowanej powierzchni oczekują minimalizmu, a także miejsca, które sprzyja pracy w skupieniu i nawiązywania ciekawych relacji z innymi użytkownikami. Jak zaprojektować funkcjonalne biuro coworkingowe?
Ideą przyświecającą biurom coworkingowym jest współpraca z innymi użytkownikami tej przestrzeni. Stąd też strefa coworking powinna być zaprojektowana tak, by umożliwiała nie tylko pracę, ale również sprzyjała swobodnemu nawiązywaniu relacji międzyludzkiej. Kluczem do stworzenia takiego miejsca jest wybór odpowiedniej lokalizacji oraz pomieszczenia. Już na wstępie należy odrzucić długie i klaustrofobiczne korytarze czy gabinetowy układ pomieszczeń, który znacznie utrudnia komunikację, a także aranżację przestrzeni umożliwiającej realizację założeń biura typu coworking.
Sprawdź również inne artykuły o podobnej tematyce:
Popularnym elementem wystroju przestrzeni coworkingowej są duże, współdzielone sofy, które wnoszą do pomieszczenia swobodną, domową atmosferę. Dobry wyborem będą meble modułowe umożliwiające dowolne zaaranżowanie przestrzeni w zależności od aktualnej potrzeby użytkowników, a jednocześnie pozwolą na maksymalne zaaranżowanie dostępnego miejsca.
Zdarza się, że biura coworkingowego są wyposażone w specjalną salę konferencyjną, przeznaczoną do organizacji służbowych zebrań oraz przeprowadzania rozmów biznesowych. W takich pomieszczeniach powinny znajdować się wygodne krzesła oraz stół, przy którym mogą zasiąść wszyscy uczestnicy spotkania.
Biura coworking są nierzadko również wyposażone w przestrzeń do nieformalnego spędzania czasu na odpoczynku. Takie miejsce pozwala naturalnie rozpocząć interakcję z innymi użytkownikami biura coworking.
Podczas aranżowania takiej przestrzeni postaw przede wszystkim na funkcjonalne i wygodne meble. Warto zwrócić szczególną uwagę na ich ergonomię, ustawność oraz możliwości przenoszenia.
W strefie coworkingowej pojawiają się także modułowe szafki i regały, w których można ułożyć specjalistyczne książki oraz czasopisma. Na ścianach można powiesić tablice do rysowania i tworzenia „burzy mózgów” podczas spotkań. Należy pamiętać także o odpowiednim oświetleniu, które umożliwi komfortową pracę.
Hot desking to jeden z charakterystycznych systemów pracy w przestrzeni coworkingowej, w którym biurka nie są przypisane do konkretnych pracowników, czyli zmieniają właścicieli. Co ważne, wprowadza się go nie tylko z powodu dużej liczby pracowników pracujących „na zmiany”, ale również w celu płynnej migracji pracowników przebywających w biurze w tym samym czasie.
Celem takiego działania jest maksymalne zorganizowanie przestrzeni w biurze coworkingowym i zwiększenie interakcji pomiędzy użytkownikami przestrzeni. Elastyczne miejsce pracy przekłada się na kreatywność, tworzenie nowych pomysłów, a także nawiązywanie nowych relacji biznesowych.
Stanowiska do hot desking w strefie coworkingowej należy wyposażyć we własne gniazdka elektryczne i szybkie połączenie z siecią WiFi. Mogą to być także przestrzenie znajdujące się z daleka od biurka, przy których np. można prowadzić rozmowy telefoniczne.
Dlaczego warto wprowadzać strefę coworkingową i jakie korzyści wiążą się z jej użytkowania? Wiele zależy od specyfiki wykonywanej pracy. Freelancerzy cenią sobie je jako miejsce do nawiązywania relacji biznesowych, szukania nowych zleceniodawców lub organizacji spotkań z potencjalnymi klientami. Właściciele średnich oraz dużych firm chętniej decydują się na warunki najmu biura coworkingowego, by zredukować koszty związane z klasycznym najmem, co umożliwia także zwiększenie liczby zatrudnionych pracowników.
Każde biuro coworkingowe powinno być wyposażone w strefę relaksu. Praca, która opiera się na kreatywnym myśleniu, wymaga nierzadko rozluźnienia, oderwania myśli od koncepcji. Dlatego warto realizować ją etapami. Po intensywnym wysiłku intelektualnym powinien przyjść czas na odpoczynek. W innym przypadku zmobilizowanie się do dalszego wykonywania pracy może być trudne, wręcz niemożliwe. Przerwa spędzona na czytaniu książki, słuchaniu muzyki lub krótkiej medytacji pozwoli powrócić do obowiązków w nowymi siłami.
Pokój relaksu w biurze coworkingowym to wydzielone pomieszczenie, które pozwala na odpoczynek od intensywnego, wielogodzinnego stukania w klawiaturę oraz patrzenia w monitor. Pozwala również na tak potrzebną chwilę wyciszenia.
Chill room w biurze coworking powinien być przytulnym pomieszczeniem najlepiej z dostępem do naturalnego światła, pełnym roślin i dającym możliwość zmiany pozycji z siedzącej do półleżącej – na worku lub miękkiej sofie. Dzięki temu można nie tylko odciążyć umysł, ale również rozluźnić ciało.
Elastyczność to jedna z najważniejszych cech, jaką powinno się wyróżniać biuro coworkingowe. Stilia pomoże Ci wybrać odpowiednie wyposażenie np. mobilne ścianki działowe umożliwiające zarządzanie wnętrzem, wygodne fotele czy minimalistyczne biurka z wygodnymi szafkami.
W ofercie Express znajdziesz ergonomiczne do biura coworking zapewniające bezpieczeństwo przy jednoczesnym utrzymywaniu ciała w odpowiedniej dla kręgosłupa pozycji.
Masz przestrzeń do zaaranżowania? Zapraszamy do kontaktu!
Dopasujemy aranżację do Twoich potrzeb i wizji.