Trend: Activity Based Working – jak zaaranżować biuro?

Wiele współczesnych firm doszukuje się możliwości osiągnięcia sukcesu nie w przyzwyczajeniach, a w: mobilności, elastyczności i wolności. Activity Based Working (ABW) to nowoczesna koncepcja stanowiąca rewolucje w środowisku pracy. To stworzenie wielofunkcyjnego miejsca, w którym każdy pracownik – niezależnie od wieku, poczuje się swobodnie, jednocześnie zwiększając efektywność. Dowiedz się, jak zaprojektować przestrzeń biurową odpowiadającą na potrzeby pracowników.

Na czym polega Activity Based Working?

Activity Based Working to koncepcja aranżacji przestrzeni, w której dominuje aktywność. Zmiana środowiska pracy ma być odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania pracowników. Firmy bazujące na tym modelu, wyróżnia kreatywna przestrzeń w pracy. Na czym polega Activity Based Working? Na stworzeniu miejsca, w którym możliwe będzie wykonywanie różnorodnych czynności w idealnie zaaranżowanej przestrzeni.

To koncepcja umożliwiająca przemieszczanie się pracowników, swobodną komunikację, możliwość wyboru miejsca i rodzaju pracy w zależności od samopoczucia, predyspozycji, bieżących potrzeb. ABW w aranżacji to zatem zaoferowanie pracownikom różnych przestrzeni – odpowiadających odmiennym potrzebom.

Aranżacja biura

Najważniejsze aspekty Activity Based Working

Activity Based Working daje szansę wykonywania czynności zawodowych w dowolnym miejscu i czasie. Potrzebujesz całkowitej ciszy? Wolisz pozycję stojącą, a nie siedzącą? Lepiej koncentrujesz się wśród rozmów innych osób?  W Activity Based Working znajdziesz dla siebie idealną przestrzeń, którą w każdej chwili możesz zmienić w zależności od charakteru pracy i aktualnych preferencji.

Aranżacja uwzględnia wyłącznie elementy przestrzeni dostosowane do codziennych czynności zawodowych. To elastyczna, ale i przemyślana koncepcja, której zadaniem jest wydobycie z przestrzeni jak największego potencjału oraz rozbudzenie kreatywności, a także zwiększenie wydajności pracowników. Zbudowanie wielofunkcyjnego miejsca nie wymaga większego budżetu i zwiększenia przestrzeni, ale odpowiedniego zagospodarowania biura z uwzględnieniem kultury organizacji w firmie.

Sprawdź również artykuł: Hot desking – gorące biurka

Współczesne biuro a nowoczesne podejście do pracy

Jeszcze kilka lat temu pracownicy mocno przywiązywali się do swojego miejsca pracy. Konkretne biurko i komputer oraz jasno określone zadania stanowiły podstawę do poczucia bezpieczeństwa, stabilności. Obecnie, szczególnie młodzi ludzie, doceniają możliwość aktywności i wielozadaniowe przestrzenie.

Activity Based Working nie stanowi propozycji wyłącznie dla firm z młodą załogą. To rodzaj kompromisu, który ma w 100% wykorzystać potencjał przestrzeni, a jednocześnie zagwarantować przyjazne miejsce pracy dla doświadczonych pracowników z konkretnymi przyzwyczajeniami i młodego pokolenia – preferującego elastyczność.

Owocna praca w modelu o zwiększonej aktywności wymaga zaufania między pracownikami oraz zarządem firmy. Możliwość częstych rozmów może rozpraszać. Jednak jasne zasady i ABW to zdecydowanie szansa na perfekcyjną aranżację biura.

hoker biurowy

5 zasad, jak urządzić przestrzeń biurową w tym modelu

Chcesz urządzić przestrzeń w modelu Activity Based Working? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, aby dostosować biuro do potrzeb różnych pracowników:

  1. Wykorzystaj maksymalny potencjał biura. Stwórz w firmie kilka odmiennych przestrzeni, aby każdy pracownik odnalazł optymalne miejsce do wykonania swojego zadania.
  2. W swoim projekcie wykorzystaj nowoczesne i pełne potencjału możliwości np. strefa ciszy, budki akustyczne, sale konferencyjne, pokoje multimedialne.
  3. Nie zapomnij o detalach: odpowiednim oświetleniu wnętrza, właściwych kolorach, spójnych elementach, akustyce, a przede wszystkim ergonomicznych meblach!
  4. Pamiętaj o dużej przestrzeni roboczej, ale również o miejscach wyciszenia lub naładowania pozytywnej energii.
  5. Potrzeby pracowników mogą być bardzo liczne i różne. To ich zdanie powinno być istotne w aranżacji przestrzeni biura. Może warto podpytać, czego potrzebują zatrudnieni, aby pracować z jeszcze lepszymi rezultatami?

Stilia zaaranżuje przestrzeń biurową dopasowaną do potrzeb

Przestrzeń biurowa oparta na Activity Based Working umożliwia wybór idealnego miejsca do pracy. Model zakłada poprawę samopoczucia i zwiększenie produktywności pracowników. Brak ograniczeń, a także zaufanie między całym zespołem firmy, to sposób na szybkie i skuteczne osiąganie celów biznesowych.

Jako firma Stilia od lat zajmujemy się kreowaniem wnętrz biurowych. Z ogromną satysfakcją obserwujemy, jak zastosowanie przez naszych projektantów koncepcji Activity Based Workplace w przestrzeniach: maksymalizuje powierzchnię biurową firmy, zapewnia aktywność pracowników, zwiększa poziom skutecznej komunikacji i współpracy. To model, który wymaga konkretnego planu. Doskonale wiemy, jak sprawić, aby Twoja przestrzeń rozbudziła potencjał pracowników!