Pomysł na biuro typu open space

Otwarta przestrzeń biurowa to pomysł architekta Franka Lloyda Wrighta. To on już w 1906 roku przedstawił projekt, dzięki któremu komunikacja pomiędzy pracownikami mogła przebiegać sprawniej, a wnętrza biura były pozbawione ścian działowych. Dzisiaj biura typu open space, to najczęściej wykorzystywany model aranżacji firmowej przestrzeni. Okazuje się, że aranżacja biura open space może zostać stworzona w prosty sposób, a przy tym wykazuje mnóstwo zalet.

Aranżacja biura open space w klasycznym wydaniu

Biuro typu open zaczęło być w Polsce modne w latach 90. XX wieku. To wtedy na naszym terytorium swoją działalność zaczęły prowadzić międzynarodowe korporacje i to one narzuciły trend, zgodnie z którym pracownicy wykonywali swoje obowiązki w jednej, otwartej przestrzeni. Aranżacja biur open space w tej podstawowej, klasycznej postaci pozwala na pracę zespołową, co sprawdza się w dynamicznych i kreatywnych grupach. Z drugiej strony open space biuro pomieści więcej pracowników, aniżeli mniejsze gabinety – jest więc ekonomiczne.

Początkowo przedsiębiorstwa stosowały ideę biura open space w niezbyt korzystnej formie. W otwartej przestrzeni umieszczano jak największą liczbę zatrudnionych, nie zważając na komfort ich pracy, zaś pracownicy na szczeblach kierowniczych, nadal pozostawali w oddzielnych gabinetach. W efekcie aranżacja biur open space była przeładowana, a zespoły generowały ogromny hałas, tym bardziej że nie były nadzorowane przez zarządzających. Pierwotną postać szybko więc zmodyfikowano.

Biuro open space - najlepsze aranżacje

Wylicza się, że open space biuro pozwala uzyskać nawet 15 metrów kwadratowych na jednego pracownika. W tę przestrzeń wlicza się zarówno samodzielne stanowisko pracy, ale też części wspólne.

Najczęściej stosowany układ biurek, to ten typu call-center, w którym zagęszczenie personelu pozwala minimalizować przestrzeń użytkową nawet do 8 metrów kwadratowych na jednego pracownika. Ten typ biura rzeczywiście zakłada jedną, wspólną powierzchnię pracy, ale każde stanowisko zostaje sprytnie przedzielone, stosując w tym celu, chociażby meble modułowe. Jeszcze do niedawna powodzeniem cieszyły się tzw. boxy, natomiast dzisiaj odchodzi się już od tej tendencji, wydzielając prywatność w bardziej przyjazny sposób.

W mniejszych firmach aranżacja biura open space sprawdza się równie dobrze. Wystarczy połączyć dwa lub cztery biurka w jednym dziale. Takie ustawienie pozwala na sprawną komunikację całego teamu i błyskawiczny przepływ informacji. To najlepszy układ biura, jeśli zawodowe obowiązki dotyczą realizacji projektów, w których zaangażowanych jest kilku pracowników.

Zawsze dobrym pomysłem jest też biuro open space wyposażone w tzw. stanowisko hot-desking. Ta koncepcja zakłada wyposażenie przestrzeni do pracy w biurko bez przypisania konkretnego pracownika. Takie miejsce pozwoli wykonywać zawodowe obowiązki w pełnym skupieniu, przy zachowaniu prywatności, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Wyzwaniem dla projektantów przestrzeni typu open space zawsze pozostaje aspekt ochrony przed hałasem. W tym celu warto pomyśleć o zamontowaniu specjalnych paneli wygłuszających. Bardzo często to również odpowiednie ustawienie mebli biurowych pozwala zminimalizować jego poziom.

Sprawdź dostępne w naszej ofercie wygodne krzesła biurowe:

Aranżacja biura open space - złote zasady

Optymalna wydajność i efektywność pracy w biurze typu open space, może zostać zachowana, jeśli aranżacja biura open space zostanie stworzona w sposób odpowiedni, ale również, gdy zatrudnieni dostosują się do wytyczonych zasad organizacji pracy.

Firmy, które zakładają taki układ biura, powinny zadbać o:

 • należyte ustawienie stanowisk pracy,
 • ochronę przed hałasem,
 • stworzenie miejsc, w których można pracować samodzielnie,
 • stworzenie części wspólnych, np. sali konferencyjnej,
 • stworzenie dobrego zaplecza socjalnego, w tym chillout roomów – praca zespołowa może być znacznie bardziej wymagająca i wycieńczająca, aniżeli ta samodzielna,
 • zapewnienie najlepszej jakości elementów wyposażenia przestrzeni biurowej,
 • najlepsze warunki pracy pod względem technicznym, bezpieczeństwa oraz komfortu. Obowiązkowa jest klimatyzacja oraz wentylacja pomieszczenia.

 

Aranżacja biura open space wymaga szczególnych zachowań również od zatrudnionych. Przede wszystkim pracownik powinien najpierw poznać specyfikę wykonywanych zadań w takiej przestrzeni i w pełni ją zaakceptować. Trzeba wziąć pod uwagę, że nie każdy lubi pracować w zespole, nie każdy ma też ku temu właściwe predyspozycje. Aranżacje open space wymagają od pracowników:

 • samodyscypliny,
 • zachowania szacunku względem innych zatrudnionych,
 • dbania o względną prywatność,
 • dbania o stanowisko pracy,
 • zachowania pełnej higieny i bezpieczeństwa w miejscu pracy.

 

Należy przy tym uwzględnić, że każda firma, w której głównym miejscem pracy jest biuro typu open space, może wyznaczać własne standardy realizowania zawodowych obowiązków. Te zawsze muszą być jednak zgodne z kodeksem pracy i przepisami polskiego prawa.

 

Biuro open space - zalety i wady

Jedni uznają, że aranżacje open space są doskonałe dla pracowników ekstrawertycznych, którzy dobrze odnajdują się w pracy zespołowej, zaś nie generują optymalnej wydajności wśród introwertyków, którzy zawodowe obowiązki wolą wykonywać samodzielnie, w ciszy i pełnym skupieniu. Warto przy tym zaznaczyć, że aranżacja biur open space sprawdza się w zależności od charakteru działalności firmy – to na przykład świetne rozwiązanie w korporacjach typu call-center.

Niewątpliwą zaletą jest możliwość stałej kontroli nad zespołem, przede wszystkim unikanie sytuacji konfliktowych. Biuro typu open ma też pozytywny wpływ na relacje pomiędzy zatrudnionymi i uproszczony kanał komunikacji.

Eksperci zwracają uwagę, iż biuro open space pozwala generować oszczędności finansowe. Jedna, otwarta przestrzeń jest po prostu tańsza w urządzeniu, jak również w utrzymaniu.

O czym powinni pamiętać hołdujący właśnie takim aranżacjom przestrzeni biurowej oraz pracownicy, który wykonują zawodowe obowiązki we wnętrzu open space? Przede wszystkim o zachowaniu względnej ciszy oraz szanowaniu ustalonych reguł i potrzeb pozostałych zatrudnionych.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty: https://stilia.pl/oferta-express/