Kolor roku 2022

Mieszanka czerwonego fioletu nasyconego niebieskim odcieniem. Jak sobie wyobrażasz ten kolor? Symbolika jest bardzo wymowna – nawiązuje do globalnej przemiany, która zachodzi na naszych oczach.

PANTONE COLOR INSTITUTE

Co roku PANTONE COLOR INSTITUTE wybiera kolor, który wyznacza trendy właściwie w każdej dziedzinie projektowania od mody, poprzez wyposażenie wnętrz, aż po doradztwo w zakresie koloru produktu.

 

Światowa pandemia i długi okres izolacji zmieniły nasze postrzeganie życia. Nigdy tak wymownie sfera cyfrowa nie wnikała w nasze życie jak dziś. Dlatego Instytut Pantone stworzył  nowy kolor zupełnie od podstaw. Dzięki temu Veri Peri 17-39-38 nabiera prawdziwej symboliki. Jest metaforą przekraczania granic, kreatywności i otwierania na nowe możliwości. Doskonale odzwierciedla to, co dzieje się w globalnej kulturze.

PSYCHOLOGIA KOLORU

Kolor ma ogromne znaczenie dla komunikacji. Mocno oddziałuje na nasze odczucia i emocje. Za pomocą kolorów możemy wpływać na nasze zdrowie, samopoczucie, czy stan emocjonalny. Barwy wzbudzają rozmaite nastroje. Mając świadomość jak na nas oddziaływają kolory, możemy kreować otoczenie, w którym będziemy się dobrze czuć.

 

Powszechnie wiadomo, że kolory mogą dodawać energii lub studzić emocje. Ich symbolika jest inna w różnych miejscach na ziemi. Kolor żółty kojarzy się z radością, ciepłem i pozytywną energią. Skojarzenie to ma swoje korzenie w starożytności, kiedy słońce utożsamiano z bogiem. Podobnie w kulturze Chińskiej żółty jest pomyślnym kolorem cesarskim. W Indiach żółty jest kolorem mądrości. W kulturze europejskiej np. we Francji żółty symbolizuje zdradę. Percepcja kolorów jest związana z naszymi uczuciami i naszą podświadomością.

Specjaliści od marketingu i reklamy doskonale znają mechanizmy oddziaływań naszego mózgu na barwy i wykorzystują to np. przy kreowaniu logotypów. Nie zdajemy sobie z tego sprawy na co dzień, ale jesteśmy wręcz zarzucani i manipulowani kolorem. Bardzo ważnym elementem kreowania wnętrz jest dobór koloru. Jak wynika z badań, nasz mózg, w bardzo krótkim czasie, jest w stanie ocenić dany produkt, miejsce, czy nawet osobę, właśnie dzięki kolorom. Warto zatem poświęcić czas na wybór odpowiedniego koloru dominującego w naszej przestrzeni.

W zależności jaki efekt chcemy osiągnąć, jedne kolory będą nam optycznie powiększać pokój, inne mogą być relaksujące i przytulne, lub wręcz dodawać energii i motywować.

Kolor dominuje wokół nas i jest integralną częścią naszego życia, ma ogromną moc.

VERY PERI W PRAKTYCE

Nowe trendy pojawiają się co roku inspirując twórców z wielu dziedzin. Kupno nowego swetra, czy torebki w najmodniejszym kolorze nie nadwyręży naszego budżetu, jednak wybór mebli czy koloru ścian wymaga wnikliwej analizy opartej na potrzebach i komforcie klienta.

Kolor Veri Peri 17-3938 to kolor odważny, nie należy on do neutralnych barw. We wnętrzach mieszkalnych może być trudny do zaaranżowania. Z pomocą przychodzi szeroki wybór wszelkich dodatków –  począwszy od poduszek, tkanin poprzez plakaty, czy zdjęcia do bardziej wyszukanych ozdób, czy mebli.

Biuro lub mieszkanie jest przestrzenią, w której spędzamy większą część życia i powinniśmy czuć się w niej komfortowo. Kolor odgrywa tu bardzo ważną rolę. Często czujemy, że kolory na ścianach lub te użyte do aranżacji wnętrz mają na nas jakiś wpływ, nawet jeśli nie jesteśmy w stanie określić jego charakteru. Niektóre odcienie nigdy nie wychodzą z mody. Są to zazwyczaj neutralne barwy, bardzo uniwersalne.

Pomalowanie ścian na kolor Veri Peri nada wnętrzu bardzo charakterystycznego wyglądu. Jednak czy przesyt tego koloru w pomieszczeniu będzie się kojarzyć z dobrym gustem? Nie koniecznie.

„Uważamy, iż co za dużo to niezdrowo”, mimo że kolor Veri Peri symbolizuje odwagę, kreatywność i nowe możliwości to w nadmiarze może drażnić i przytłaczać. Natomiast jako dodatek zwłaszcza do architektury minimalistycznej zdecydowanie wpłynie na odświeżenie wnętrz.

Doradzamy mądrze!


Zespół STILIA