Oświetlenie do biura

Oświetlenie w miejscu pracy ma ogromne znaczenia, uwzględniając nie tylko samopoczucie pracowników, ale i ich wydajność w zakresie realizowanych obowiązków. Jak dobrać odpowiednie oświetlenie biurowe? Pod uwagę należy brać nie tylko rodzaj źródła światła, ale również czynniki, jakie wpływają na generowanie kosztów zużycia energii elektrycznej. Okazuje się, że oświetlenie do biura może stanowić także doskonały element dekoracyjny.

Jakie oświetlenie do biura sprawdza się najlepiej?

Pracownicy zwracają uwagę, na warunki, jakie panują przy stanowisku realizowanych przez nich zawodowych obowiązków. Chodzi nie tylko o wyposażenie miejsca pracy, ale również parametry techniczne samego biura. Jednym z głównych czynników jest światło. Jeśli jest źle dopasowane, może wpływać niekorzystnie efektywność zatrudnionych oraz ich stan  zdrowia. Nieodpowiednie oświetlenie do biura może przyczyniać się do nawracających bólów głowy, migren, nadmiernego zmęczenia oczu. Złe oświetlenie dla biur ma negatywny wpływ na koncentrację uwagi oraz procesy pamięci.

Ponieważ w pracy spędzamy większość dnia, oświetlenie biurowe powinno być neutralne, jak najbardziej zbliżone do tego naturalnego. Jeśli nie ma takiej konieczności, pracownicy nie powinni wykorzystywać światła generowanego sztucznie.

Jeśli przestrzeń w miejscu pracy nie pozwala na dostarczanie światła dziennego na dostatecznym poziomie, warto dobrze przemyśle, jakie oświetlenie do biura wybrać? Wiele zależy też od specyfiki wykonywanych przez personel zadań. Szczególną uwagę należy zwrócić zarówno na światło ogólne, jakie panuje w całym pomieszczeniu, jak również oświetlenie punktowe, które zwiększa komfort pracy przy każdym stanowisku.

Znaczenie ma również barwa światła. Okazuje się, że znacznie lepszą opcją jest oświetlenie biurowe w tonacji zimnej, aniżeli światło ciepłe. Chociaż to drugie wydaje się przyjemniejsze i bardziej klimatyczne, to może wywoływać senność.

biuro typu open space

Jakie światło do biura – wybór lamp

Priorytetem jest centralne oświetlenie biurowe, które generuje światło dla całego pomieszczenia. Najlepiej sprawdza się oświetlenie biurowe sufitowe, to między innymi plafony. Te źródła światła pasują do każdej aranżacji miejsca pracy, są uniwersalne, do tego nie rozpraszają. Plafony najlepiej rozpraszają światło, dzięki czemu jego promienie padają równomiernie w całej przestrzeni biurowej.

Jeśli weźmiemy pod uwagę idealne oświetlenie do biura w ramach doświetlenia każdego stanowiska pracy, lepiej wybrać lampki stojące, biurkowe, dobrze sprawdzą się też kinkiety ścienne albo wiszące lampy biurowe sufitowe.

Chcesz stworzyć przestrzeń do komfortowej pracy dla swojego zespołu? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

 

Oświetlenie do biura – rozmieszczenie punktów światła

Dobór elementów świetlnych, tak samo jak i rozplanowanie źródeł oświetlenia musi być zależny od wyposażenia biura oraz układu poszczególnych stanowisk pracy – zupełnie inny rodzaj lamp sprawdzi się w biurach o układzie gabinetowym, inne będzie lepsze w przestrzeni typu open space. W tej klasycznej formie oświetlenie biurowe sufitowe w postaci plafonu umieszcza się na środku sufitu. Jeśli światło mają dawać też wiszące lampy biurowe sufitowe, należy zamontować je centralnie nad każdym biurkiem.

Kinkiety nadają się bardziej w częściach wspólnych siedziby firmy, mogą stanowić element dekoracyjny. Są opcją jako światło punktowe dla tych stanowisk pracy, które umiejscowione są tuż przy ścianach.

Co ważne, każde biurko powinno zostać wyposażone w lampkę stojącą, najlepiej o regulowanym poziomie światła. Dzięki temu każdy pracownik może samodzielnie decydować o jego natężeniu. Znacznie większe nasycenie światłem musi charakteryzować miejsce pracy przy stanowiskach komputerowych oraz w salach konferencyjnych, mniejsze sugerowane jest dla pracy w archiwach, na recepcji czy w magazynie.

Jakie oświetlenie do biura – ekologia, energooszczędność i nowoczesne rozwiązania

Przestrzeń biurowa powinna zostać stworzona zgodnie z innowacyjną technologią, bo tylko taka zapewnia optymalny komfort pracownikom. Firmy, które stawiają na zapewnienie najlepszych warunków zatrudnienia, coraz częściej wybierają tzw. inteligentne oświetlenie. To jest nie tylko ekologiczne, ale i minimalizuje koszty utrzymania działalności biznesowej. Jakie światło do biura w tym celu wybrać? Przede wszystkim LED, które ograniczają zużycie energii elektrycznej o nawet 30%.

Nowoczesne, zintegrowane systemy oświetlenia powinny być planowane jeszcze na etapie projektowania biura. Dzięki temu udaje się odpowiednio rozmieścić okablowanie i punkty świetlne. Przede wszystkim oświetlenie ma być dopasowane indywidualnie, uwzględniając nie tylko wielkość pomieszczenia, ale też liczbę stanowisk pracy oraz specyfikę działalności. Tylko w ten sposób udaje się zwiększyć efektywność operacyjną, wydajność pracowników oraz zredukować koszty. Inteligentne oświetlenie pozwala również zarządzać miejscem pracy w pełnym komforcie. Nowoczesne światło może być kontrolowane, nawigowane, ustawiane wedle oczekiwań, do tego zwiększa bezpieczeństwo zatrudnionych.

Oświetlenie dla biur jako dekoracja

Chociaż oświetlenie w miejscu pracy ma kluczowe znaczenie, to jednak punkty świetlne nie powinny wprowadzać chaosu. Przy odpowiednim dopasowaniu, mogą stanowić subtelny dodatek dekoracyjny i idealnie komponować się zgodnie z całościową aranżacją przestrzeni biurowej. Światło może stać się dopełnieniem danego stylu, ozdobą, ale jednocześnie zachowując swoją podstawową funkcję.

Klasyczne wnętrze biura nieco ożywią lampy z wyrazistymi abażurami, w nowoczesnych aranżacjach lepiej sprawdzą się chromowane plafony. W biurach w stylu loftowym pięknie wyglądają lampy typu halogeny, kinkiety oraz oświetlenie industrialne.

Bez względu na to, jakie oświetlenie do biura zostanie wybrane, zawsze musi spełniać normy, zgodnie z przepisami polskiego prawa. Mówi o tym Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, a przede wszystkim standardy PN-EN 12665:2008 oraz PN-EN 12464-1:2011.